Scottish Fold: Niet schattig, maar zielig

Categories
Blog: Intussen in het asiel

We benadrukken graag dat alle asieldieren net zolang in onze opvang mogen blijven totdat we een nieuw thuis voor hen hebben gevonden. Daar zit geen limiet aan. Alleen als een individueel dier ernstig en uitzichtloos lijdt of gedrag vertoont dat gevaar oplevert voor de omgeving, zullen we euthanasie overwegen. Hierbij geldt altijd het zes-ogen principe: een team van dierenarts, verzorgers, beheerder en eventueel een gedragsdeskundige overlegt en beslist hierover. Zij moeten het altijd unaniem eens zijn.

“Ahh wat schattig” zegt iemand, kijkend naar een kat in hal 1. Ik draai me om en zie Pikatchu. Hij is mooi, groot van stuk, grijsblauw van kleur en wollig. En ik weet dat hij heel goedmoedig en zachtaardig is qua karakter. Maar dat soort schattig is niet waar de spreker het over heeft. Die bedoelt de oren van Pikatchu: omgevouwen en bijna tegen zijn kop aan geplakt. Juist het enige dat ik graag anders aan hem had gezien. Niet omdat ik het niet mooi vind (want dat vind ik niet) maar omdat het een uiting is van een veel groter probleem: Pikatchu is een Scottish Fold.

Pijnlijke afwijking

“Niet schattig, zíelig!” wil ik reageren. Maar bedenk me dan dat veel te weinig mensen weten dat die ‘schattige’ oren een zichtbaar symptoom zijn van een vreselijke erfelijke afwijking van het kraakbeen: osteochondrodysplasie. Dit veroorzaakt extreem flexibel kraakbeen. Àlle katten met vouworen worden met deze afwijking geboren. Ik citeer van de website van Dierenziekenhuis Rotterdam: “SFO (Scottish Fold Osteochondrodysplasie) is een erfelijke aandoening die voorkomt bij de Scottish Fold. Door deze afwijking zal het kraakbeen niet normaal volgroeien en functioneren. Hierdoor ontstaat ernstige artrose. Dit kan al op jonge leeftijd zichtbaar zijn en leidt ertoe dat aangetaste dieren mank en stijf gaan lopen en minder of niet willen springen van de pijn. De diagnose kan worden bevestigd door het maken van röntgenfoto’s.”

Kater Pikatchu is een Scottish Fold. Door de erfelijke kraakbeenafwijking in het ras heeft hij niet alleen gevouwen oren, maar ook ernstige artrose door zijn hele lijf met chronische pijn tot gevolg.

Fokverbod sinds 2014

In 1961 werd er in Schotland een kat geboren met vouworen als gevolg van een genetische afwijking. Er waren mensen die het een goed idee vonden om hiermee verder te gaan fokken. Inmiddels zijn we ruim zestig jaar verder en, naar je zou denken, een stuk wijzer geworden over de aandoening. Sinds 2014 mogen Scottish Folds al niet meer gefokt worden in Nederland, ook niet als er gekruist wordt met een ander ras (Bron: RVO). Er zijn DNA-testen ontwikkeld om te bepalen of dieren al dan niet drager zijn (want er zijn ook Scottish Straights, met rechtopstaande oren, die wèl het gen voor de afwijking hebben en dit kunnen doorgeven). Toch worden er anno mei 2025 nog stééds Scottish Fold katten gefokt en verkocht, zowel volwassen katten als kittens. Er wordt in advertenties met geen woord gerept over de afwijking die ze hebben en hoeveel pijn en ellende dat kan veroorzaken.

Geen behandeling

Wederom de website van Dierenziekenhuis Rotterdam: “Er is helaas geen behandeling die de osteochondrodysplasie kan genezen. We focussen ons op het behandelen van de artrose. Helaas zien we ook dat katten er zodanig last van hebben dat het eerlijker is om ze in te laten slapen.” Vorige week moesten we dat besluit voor Pikatchu nemen. Natuurlijk wilden we alles doen om hem een fijn leven te geven, met medicatie tegen de pijn en fysiotherapie. Maar ondanks maximale pijnstilling zagen we dat hij zo min mogelijk bewoog, niet wilde springen, niet speelde, onverwacht heftig kon reageren op aanrakingen en moeite had om op gang te komen na een dutje. De röntgenfoto’s bevestigden het beeld. Een fijn en pijnvrij leven was voor hem niet weggelegd. Dit was de eerlijkste oplossing, maar wel eentje waar we ontzettend veel moeite mee hebben.

Willens en wetens

We zijn verdrietig. Maar vooral ook kwaad. Kwaad op de mensen die willens en wetens met dieren fokken die een erfelijke afwijking hebben om geld te verdienen en daarmee onnoemelijk dierenleed veroorzaken. En we zijn ook kwaad op de mensen die het leed in stand houden door deze katten te blijven kopen. Onwetendheid is geen excuus meer. Iedereen die een dier wil aanschaffen, behoort zich daarover te informeren. Zet één keer Scottish Fold in Google en je weet al meer dan genoeg.

Nog meer leed

Gewetenloze, domme mensen die vinden dat hùn belangen, zoals geld of esthetische voorkeuren, voorrang hebben op de gezondheid en het welzijn van een dier omzeilen aan alle kanten het al meer dan tien jaar oude fokverbod. Marktplaats staat vol met “kruising Scottish Fold” of “Britse korthaar met hangoren” advertenties. En zo kan het dat er nóg een allerliefst poesje met vouwoortjes bij ons in het asiel zit. Vanwege die oren lieten we ook van deze kat röntgenfoto’s maken. Ze is nog geen jaar oud, maar ook zij vertoont al tekenen van de aandoening. ‘Kwaad’ is werkelijk te zacht uitgedrukt.

We benadrukken graag dat alle asieldieren net zolang in onze opvang mogen blijven totdat we een nieuw thuis voor hen hebben gevonden. Daar zit geen limiet aan. Alleen als een individueel dier ernstig en uitzichtloos lijdt of gedrag vertoont dat gevaar oplevert voor de omgeving, zullen we euthanasie overwegen. Hierbij geldt altijd het zes-ogen principe: een team van dierenarts, verzorgers, beheerder en eventueel een gedragsdeskundige overlegt en beslist hierover. Zij moeten het altijd unaniem eens zijn.

2 thoughts on “Scottish Fold: Niet schattig, maar zielig

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Laatste blog & nieuws

Nieuws
25 juli 2026

Record aantal kittens op zoek naar een nieuw thuis

Droom je van een kitten? Houd onze website dan goed in de gaten! We hebben op dit moment uitzonderlijk veel kittens die de komende tijd op zoek gaan naar een nieuw thuis. De meesten zijn bij ons geboren, nadat hun drachtige moeder als zwerfdier bij ons binnenkwam en zich geen eigenaar meldde. Met inmiddels al ruim 65 kittens zijn het er meer dan ooit. En het seizoen is nog niet voorbij…

Nieuws
22 juli 2026

Wij zoeken een nieuwe allround dierverzorger

VACATURE  – In ons team is plek voor een allround dierverzorger voor 16-24 uur. De focus van deze functie ligt op de verzorging van de honden in ons asiel en pension. Ben jij een ervaren dierverzorger, hou je van mensen en blijf je rustig in een chaotische situatie? Heb je dierenwelzijn hoog in het vaandel en denk je graag actief mee hoe we dit verder kunnen verbeteren? Twijfel niet en solliciteer!

Nieuws
18 juli 2026

Leidse brandweer op bezoek bij asieldieren

Brand in het dierenasiel: het is onze grootste nachtmerrie. Daarom besteden we veel aandacht aan brandpreventie. En mocht het toch ooit nodig zijn, dan is het fijn als de brandweer ons snel weet te vinden en ons gebouw en terrein al een beetje kent. Daarom kwamen alle zes de ploegen van Brandweer Leiden-Zuid en Leiden-Noord bij ons langs!

© Copyright 2026 Dierentehuis Stevenshage Leiden | Website door Webmazing
Doneren